Kamień naturalny w projektach budowlanych
Dziś coraz więcej osób decyduje się na stosowanie materiałów naturalnego pochodzenia. Nieregularna struktura kamienia estetycznie wygląda jako element ścian domu. Należy też podkreślić, że w budowie elewacji właśnie kamień sprawdza się o wiele lepiej niż ściany tynkowe, ponieważ jest trwalszy. Jednak o powodach jego powrotu do łask decydują przede wszystkim walory estetyczne i liczne możliwości wykorzystania. Inwestorzy doceniają jego ascetyczny, surowy wygląd, który sprawdza się nie tylko w domach budowanych na wzór stylu rustykalnego, ale także w konstrukcjach bardziej minimalistycznych. Wzięcie go pod uwagę okazuje się trafnym pomysłem także przy projektowaniu ogrodzeń. Warto jednak pamiętać, że świetnie odnajduje się również we wnętrzach.
Zastosowanie kamienia naturalnego
Kamień może być wykorzystywany do wykonania parapetów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, posadzek, elewacji, kominków, ogrodzeń i oczywiście blatów.
Przy projektowaniu łazienki warto wziąć pod uwagę kamień, szczególnie przy planowaniu zabudowania umywalki bądź luster. Właściwy materiał doda wnętrzu prestiżu, a niewielkie pomieszczenia mogą zostać optycznie powiększone.
W kuchni do budowy blatów oraz parapetów najlepiej sprawdza się ten sam rodzaj i kolor kamienia, pozwala to na uzyskanie spójności w estetyce wnętrza.
Również w łazienkach stosuje się kamień m.in. do zabudowy umywalki i luster. Stanowi on rozwiązanie odpowiednie do montażu w kuchniach i łazienkach, ponieważ odporny jest na działanie wody, a odpowiednio wyszlifowany, łatwy jest do utrzymania w czystości. W kuchni kamień naturalny często służy do budowy blatów i najlepiej sprawdza się ten sam rodzaj i kolor kamienia, do którego wykonania wykonano parapet. Pozwala to na uzyskanie spójności w estetyce wnętrza. Zainteresowaniem cieszą się również konstrukcje bardziej szorstkie i mniej wyszlifowane, np. w przypadku budowy schodów lub siedzisk.
Pielęgnacja kamienia naturalnego
Kamień stosowany w projektach budowlanych jest odpowiednio impregnowany, dlatego woda w kuchni i łazience nie zaszkodzi mu, jeżeli nie będzie oddziaływać na niego przez długi czas. Zdecydowanie należy jednak uważać na kwasy, również te spożywcze choćby pochodzące z kiszenia produktów czy fermentujących owoców, które mogą ingerować w jego strukturę.